Přidáte se k nám?
Jarní péče o auto
Víte, na co rozhodně nezapomínat?
Předpověď počasí slibuje nástup jarních teplot a nastává tak ideální čas, abyste po náročném zimním období autu dopřáli patřičnou péči. Kromě přezutí kol jsou tu i další důležité úkony, na které se vyplatí nezapomínat. Po zimě se jedná například o kontrolu baterie, a to jak u aut se spalovacím motorem, tak i u elektromobilů.
Každý motorista na přelomu sezon určitě myslí na výměnu zimních pneumatik za letní. Dřív, než po 31. březnu vyměníte autu obutí, zkontrolujte, jestli jsou vaše letní gumy v pořádku. Důležitá je kontrola tlaku a hloubka dezénu, která musí být ze zákona minimálně 1,6 mm po celé šíři běhounu pneumatiky. Starost o jejich kondici má své opodstatnění, protože kvalitní letní pneumatiky zkracují brzdnou dráhu, auto je s nimi v teplém období lépe ovladatelné, a navíc snižují spotřebu. Při přezouvání je ideální čas i na kontrolu geometrie a pro všechny případy si nechte zkontrolovat i brzdové obložení, na kterém se zima mohla negativně podepsat.
Na jaro si pořiďte letní směs do ostřikovačů a hlavně zkontrolujte provozní kapaliny, jako je olej, chladicí a brzdová kapalina, a v případě nutnosti je doplňte. Sněhem a ledem přes zimu trpí také stěrače, nastává tak ideální čas na jejich výměnu.
Zimní posyp, sůl, bahno, kamínky a veškeré další nečistoty dávají autu přes zimu zabrat a urychlují nástup koroze. „Základem je po zimě vzít auto do myčky a ideálně ho umýt ručně tak, abyste ho zbavili zbytků soli a všech nečistot i na špatně dostupných místech. Zapomínat se nesmí ani na podvozek a disky kol,“ radí Petr Vaneček z AAA Auto. Čistotu a pořádek si váš vůz zaslouží i uvnitř. Promažte panty u dveří, ošetřete gumová těsnění, vysajte interiér, z kufru vyndejte všechny nepotřebné předměty, jako jsou sněhové řetězy nebo lopata, a vjeďte do jarní sezony s čistým štítem.
Nízké zimní teploty jsou náročné pro akumulátor, který se vyplatí nechat zkontrolovat v servise, a pokud je to nutné, nechat si ho vyměnit. Předejdete problémům se startováním a nebezpečí, že vás auto někde nechá ve štychu. Baterie je velké téma také u elektromobilů. Aby měla dlouhou životnost a co nejlepší podmínky, odborníci doporučují nabíjet ji průběžně v řádu několika hodin, např. před cestou a po návratu zpět. Důležité je nechávat si baterii pravidelně kontrolovat autorizovaným servisem, který ji bude umět v případě potřeby repasovat. Baterii si můžete nechat opravit v rámci obvyklé několikaleté záruky, kterou většinou poskytuje výrobce, případně v rámci záruky vázané na ujeté kilometry.
Komentáře ke článku